Co oferuje nam nowoczesna automatyzacja w produkcji?

Inne

Kto nie stawia na nowoczesność, działając w produkcji, nie może liczyć na większe zyski. Jest to odwieczna prawda, która sprawdza się w praktyce bez względu na to, w jakiej branży będziemy działali. Jeżeli więc już zdecydujemy się na jakieś oferty z zakresu automatyzacji i zarządzania produkcją na przykład systemy mes (Manufacturing Execution System) musimy dokładnie wiedzieć, jakie konkretnie będą nasze potrzeby. Nie bez powodu więc w takich okolicznościach głos zabierają doświadczenie automatycy i inżynierowie. Potrzebujemy też doświadczonych audytorów, którzy najpierw sprawdzą dokładnie, jakie konkretnie procesy dobrze funkcjonują w naszej firmie, a które będą wymagać poprawy. Nowoczesny system MES pozwala analizować i monitorować dane, planować i zarządzać produkcją w czasie rzeczywistym.

Kto może nam zaprojektować systemy mes?

Naturalnie, jeżeli już decydujemy się na obecność takich systemów w naszej firmie, to musimy mieć pewność, że specjaliści, którzy będą się zajmowali ich projektowaniem i wdrażaniem mają odpowiednie doświadczenie. Trzeba więc zweryfikować tutaj całe mnóstwo najróżniejszych zagadnień, korzystając z takich usług. Musimy spojrzeć na certyfikaty oraz uprawnienia. Z reguły jednak jeżeli kontaktujemy się z kimś, kto oferuje nam systemy mes, to po prostu jest to osoba ceniona i posiadająca duże doświadczenie zawodowe. To, co jednak głównie możemy tutaj zyskać, to oczywiście monitoring i kontrola poszczególnych etapów produkcji. Na tym właśnie głównie będzie polegać system zarządzania produkcją w konkretnym przedsiębiorstwie. Dodatkową korzyścią jest oczywiście także monitoring linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Bez tego nie można sobie zapewnić ciągłości produkcji bez względu na to, jakie artykuły będziemy wytwarzać.

Korzyści nowoczesnych systemów zarządzania

Jeżeli chodzi o bezpośrednie korzyści po wdrożeniu takich systemów, to przede wszystkim mamy gwarantowane znaczne uproszczenie zarządzania całą firmą. Odbywa się to z nowoczesnej centralnej sterowni jedynie przez kilka osób. Zasiadają one przed komputerami i sprawdzają parametry produkcyjne. Dodatkową zaletą takich systemów jest to, że będzie ona automatycznie sterować każdym napędem obecnym na linii produkcyjnej.