Czy depresja jest uleczalna?

Inne

Rośnie nasza świadomość na temat depresji jako zaburzenia nastroju, które może uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Często depresja wymaga leczenia farmakologicznego, które dobiera lekarz psychiatra. Leki pozwalają rozpocząć walkę o lepsze życie, w której może pomóc nam psychoterapeuta podczas terapii. Jest ona kluczowa jeśli chcemy wyleczyć depresję.

Czym jest depresja?

Często używa się słowa „depresja” w kontekście gorszego humoru lub chandry. Jednak jest to nieprawidłowe użycie tego stwierdzenia, a prawdziwa, nieleczona depresja może nawet zagrażać naszemu życiu. Jest ona zaburzeniem o podłożu psychologicznym i składają się na nią objawy fizyczne, emocjonalne i psychiczne o różnym nasileniu. Co ważne, symptomy depresji będą różnić się u każdej osoby. Wpływ na nią najczęściej mają problemy hormonalne, lub nieprzepracowane sytuacje życiowe oraz traumatyczne, z którymi pomóc może nam psychoterapeuta. Więcej o tej chorobie na https://psychiatra-sochaczew.pl/leczenie-zaburzen-depresyjnych/.

Czy depresja jest uleczalna?

Objawy depresji takie jak myśli samobójcze mogą być niebezpieczne dla życia. Dlatego każde podejrzenie depresji powinno skłonić nas do kontaktu z lekarzem psychiatrą oraz podjęcia terapii. Psychoterapeuta pomoże nam przepracować problemy, a wraz z farmakoterapią wspomogą proces skutecznego leczenia. Depresja jest chorobą uleczalną, jednak wymaga to od nas chęci do zmiany oraz sumiennego stosowania się do zaleceń, jakie udziela psychiatra oraz psychoterapeuta. 

Jakie są rodzaje psychoterapii?

W leczeniu depresji stosuje się najczęściej następujące rodzaje psychoterapii:

1. Poznawczo-behawioralna, która skupia się na zmianie negatywnych zachowań

2. Interpersonalna, która skupia się głównie na relacjach międzyludzkich, które mają wpływ na psychikę pacjenta i jej kondycję oraz wpływ depresji na relację pacjenta z innymi ludźmi.