Jaką kostkę brukową wybrać?

Inne

Kostka brukowa jest najpopularniejszym rodzajem nawierzchni wykorzystywanym w dzisiejszym budownictwie na różnych płaszczyznach. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, w różnych kolorach, kształtach, wymiarach i z różnych materiałów. Oprócz komfortu w poruszaniu się, funkcjonują także jako atrakcyjny element aranżacji posesji. Często w tym momencie pojawia się pytanie, na jaką kostkę postawić?

Do czego jest używana?

Kostka brukowa w dużej mierze kojarzy się z publicznymi inwestycjami – drogami, chodnikami, ścieżkami, placami i parkingami. Oprócz tego, kostkę można znaleźć na prywatnych posesjach, tworzącą chodnik prowadzący do mieszkania, podjazd do garażu, czy nawet jako element dekoracyjny ogrodu czy tarasu.

Rodzaje

Najczęściej spotykamy się z kostkami:

  • z naturalnego kamienia,
  • ceramicznymi,
  • betonowymi,
  • i kamieniami polnymi, głównie kojarzonymi z „kocimi łbami”.

Oprócz tego kostkę brukową można podzielić na przemysłową, wykorzystywaną w budowach publicznych, głównie kojarzoną z chodnikami i parkingami, o prostej budowie i szarym kolorze i na ogrodową (szlachetną), wykorzystywaną na prywatnych posesjach w celu ich upiększenia charakteryzującą się zróżnicowanymi kolorami i kształtami.

Dekoracyjna funkcja kostek

Kostka brukowa z malbud.waw.pl może posiadać także przeróżne wzory – najpopularniejszymi są fale czy wzory w kształcie klepsydry. Dodatkowo można ozdobić swoją ścieżkę z kostki galanterią betonową w postaci płyt ażurowych czy kolorowych palisad. Takie wymyślne dekorowanie wymaga jednak większych umiejętności i doświadczenia, a co za tym idzie będzie trzeba korzystać z pomocy specjalisty.

Wymiary

W kostce brukowej najważniejsza jest grubość – im grubsza, tym bardziej odporna i trwała. Do ogrodów najczęściej wybiera się lekkie,
na 4 cm grubości kostki, na podjazdy dla samochodów stosuje się te 6 centymetrowe, natomiast kiedy przewiduje się, że po nawierzchni będą jeździły pojazdy ciężarowe, grubość kostki może dochodzić nawet do 8 cm.