Olej z czarnuszki jako naturalny kosmetyk i nie tylko

Inne

Czarnuszka jest rośliną, posiadającą szerokie zastosowanie. Bywa określana mianem kminu czarnego, kolendry siewnej czy kminku egipskiego – jeśli chodzi o kosmetyki naturalne, to również jeden z istotnych elementów. Najcenniejsze są jej nasiona. Wykazują one wiele prozdrowotnych właściwości. Znajdują się one w owocach i to właśnie z nich wytwarza się olej z czarnuszki, nazywany współcześnie złotem faraonów. Wykorzystywano go w walce z dolegliwościami przewodu pokarmowego oraz na problemy skórne. Jego smak jest delikatnie gorzki, a zapach bardzo intensywny, korzenny.

Jak wygląda?

Posiada ciemnobrązowy lub miodowy kolor. Na rynku dostępny jest także olej z czarnuszki w kapsułkach. W jego skład wchodzą w większości nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także sód, potas, wapń, żelazo, cynk, selen, witamina E, beta-karoten i biotyna. Najcenniejszy element, który tworzy olej z czarnuszki tłoczony na zimno, to jego olejek eteryczny. Jego nadmiar może wywołać skutki uboczne, dlatego sposób dawkowania i częstotliwość przyjmowania, należy skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem.

Jak olej z czarnuszki tłoczony na zimno wpływa na zdrowie?

Olej z czarnuszki jest wykorzystywany w kosmetyce jako dodatek do szamponów oraz na chorobowe zmiany skórne twarzy i całego ciała, a także w kuchni jako składnik sałatek oraz innych potraw. Polscy producenci kosmetyków naturalnych podkreślają, że olej z czarnuszki jest wykorzystywany bardzo często. Stosowany doustnie wykazuje natomiast działanie lecznicze i prozdrowotne. Olej z czarnuszki w kapsułkach należy przyjmować zgodnie z instrukcją, znajdującą się na ulotce lub po wcześniejszej konsultacji z lekarzem bądź farmaceutą. Produkt ten może okazać się pomocny w przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych oraz problemów żołądkowych takich jak refluks, zatrucie, wrzody żołądka czy wrzody dwunastnicy.

W każdym z tych przypadków łagodząco może zadziałać właśnie olej z czarnuszki dostępne są na stronie apteki. Środek ten przejawia także działanie obniżające ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz poziom cukru we krwi. Przyjmują go więc chorzy na cukrzycę typu II oraz osoby, cierpiące na schorzenia układu naczyniowo-sercowego. Olej z czarnuszki posiada w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, wspomagające uelastycznienie naczyń krwionośnych.