WIADOMOŚCI

STOWARZYSZENIE

ZNANI ze STUDZIANKI

ZABYTKI

CZYTELNIA

PARTNERSTWA I WSPÓŁPRACA

 


Dni Kultury Tatarskiej i Regionalnej w Studziance za nami

►►Wyniki IV Tatarskiej Piątki sprawdź  Foto Ania i Mateusz Jaśkiewicz

https://plus.google.com/photos/107704257690000843924/albums/6171246605385063569

Zdjęcia Agnieszka i Marek Wilbik
https://plus.google.com/photos/107704257690000843924/albums/6170860912426807281

Relacja w  Radio Lublin

http://moje.radio.lublin.pl/studzianka-znow-tatarska.html

foto Paweł Pakuła

http://www.festiwalbiegowy.pl/album/4-tatarska-piatka-w-studziance-1272015#.VaOVvvlQCpp

http://www.festiwalbiegowy.pl/biegajacy-swiat/4-tatarska-piatka-mistrz-z-maroka-znowu-najlepszy#.VaOVyvlQCpp

11 i 12 VII 2015 r. w Studziance odbyły się VII Dni Kultury Tatarskiej i Regionalnej, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Urząd Gminy w  Łomazach, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i mieszkańców Studzianki pod przewodnictwem sołtysa Dariusza Kukawskiego. Imprezę wsparła hurtowania zabawek PANDA z Białej Podlaskiej, Agnieszka i Marek Wilbik, zaś biegi pomogli zorganizować członkowie Klubu Biegacza Biała Biega i wolontariusze. Jak zawsze spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu oraz gości z wielu zakątków Polski, a nawet Europy.

Organizatorzy imprezy zadbali o zapewnienie mieszkańcom i gościom zabawy na najwyższym poziomie. W jej ramach, w sobotę wieczorem (11 VII), odbyła się nauka strzelania z łuku i gry łucznicze, które w szczególności przyciągnęły dzieci i młodzież.

Z kolei w niedzielę (12 VII) obchody rozpoczęły się od otwarcia biura zawodów i przemarszu na miejscowy cmentarz tatarski. Wycieczkę po mizarze oprowadził prezes stowarzyszenia, Łukasz Węda wraz z młodzieżą ze Studzianki przebraną w tradycyjne stroje tatarskich łuczników. Zwiedzający z wielkim zainteresowaniem słuchali historii o miejscowej nekropolii i pochowanych tam osobistościach oraz zadawali mnóstwo pytań dotyczących zabytku.

Kolejnym punktem programu było „IV Tatarskie Bieganie”, w którym udział wzięło 220  uczestników. W jego ramach odbyły się biegi dla dzieci, Nordic Walking i bieg główny „IV Tatarska Piątka”.  Zawody dla dzieci odbywały się w 4 kategoriach wiekowych: w konkurencji „Bieg Skrzata” (roczniki 2009 i młodsze) na 100 metrów zwyciężył Miłosz Pawłowski z Gdyni, tuż przed Michałem Kowalewskim (Łomazy) i Małgorzatą Furtak (Biała Podlaska). W biegu „Małe Nadzieje” na 300 metrów (rocznik 2006-2008) wygrał Krzysztof Dymowski z Łomaz. Drugie miejsce zajął Mikołaj Wysocki ze  Studzianki a trzecie Maciej Ziółkowski (Siedlce). Z kolei w kategorii „Szkolniaki” na 500 metrów najszybszy okazał się Bartłomiej Kur z Łomaz. Drugie miejsce zajął mieszkaniec Studzianki Sebastian Rozwadowski, trzecie Michał Dymowski (Łomazy), a czwarte Olgierd Wilbik (Studzianka). Najlepsza z dziewcząt okazała się Karolina Chotkowska z Łomaz. W ostatniej rywalizacji dla dzieci, czyli „Młodzicy” na dystansie 1000 metrów najlepszy czas, czyli 3 minuty 22 sekundy, osiągnął Jakub Reluga z Białej Podlaskiej. Druga była Daria Hordejuk (Dubów) a trzeci Kuba Kalinowski (Studzianka). Dzieciaki, które przystąpiły do zawodów otrzymały medale oraz upominki.

Kolejną kategorią, która odbyła się zaraz po biegach dla najmłodszych, był Nordic Walking, w którym udział wzięło 57 wielbicieli kijków. Najszybszy w tej konkurencji był Karasiński Maciej z Siedlec z czasem 32 minuty 19 sekund. Drugie miejsce przypadło Adamowi Jastrzębskiemu z Siedlec, który dotarł do mety po 34 minutach i 9 sekundach. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Piech z Białej Podlaskiej z czasem 34 minuty 26 sekund. Wśród Pań wygrała Katarzyna Jendruchniewicz z Międzyrzeca Podlaskiego z czasem 37 minut 35 sekund, która do mety dotarła tuż przed Jolantą Zapałowską z Siedlec (39 minut 2 sekundy) i Martą Mandziuk z Białej Podlaskiej (39 minut 30 sekund). Wśród osób, które ukończyły bieg 13 miejsce zajął Wiesław Węda ze Studzianki z czasem 40:36.

Ostatnia konkurencja, czyli „IV Tatarska Piątka” cieszyła się największym zainteresowaniem zarówno biegaczy, jak i publiczności. Udział w nim wzięło 85 zawodników. Zwycięzcą okazał się, podobnie jak w zeszłym roku, Jassine Mhimda z Maroka, który do mety dotarł w imponującym czasie 17 minut 16 sekund. Drugi na mecie był Paweł Młodzikowski z  VMAX Adamów, który stracił do zwycięscy 42 sekundy (17 minut 58 sekund), zaś trzecie miejsce przypadło Markowi Jaroszukowi z Łomaz, który w debiucie wybiegał 18 minut 3 sekund. 11 miejsce zajął Łukasz Węda z czasem 21 minut 17 sekund, co uczyniło go najszybszym mieszkańcem Studzianki. Wśród Pań najszybsza była Katarzyna Pajdosz z KB Biała Biega (23 minuty 19 sekund), druga Grażyna Głowacka z UKS Komarówka Podlaska podaj czas tej pani, a trzecia Weronika Młodzikowska z VMax Adamów (25 minut 45 sekund). Najszybsza mieszkanką Studzianki i gminy Łomazy została Wioleta Niedźwiedź ze Studzianki, co uplasowało ją na 57 miejscu z czasem 27 minut 21 sekund. Pozostali mieszkańcy gminy Łomazy osiągnęli następujące rezultaty:

16 miejsce Kamil Łukaszuk (Studzianka 21:50

26 miejsce Roman Szopliński (Łomazy) 23:37

29 miejsce Jarosław Bańkowski (Jusaki-Zarzeka) 24:22

31 miejsce Paweł Krywczuk (Studzianka) 24:47

33 miejsce Krzysztof Kowalewski (Studzianka) 24:49

34 miejsce Marcin Piotrowski (Jusaki-Zarzeka) 24:52

37 miejsce Mirosław Węda (Studzianka) 25:16
40 miejsce Tomasz Kowalewski (Studzianka) 25:28
52 miejsce Artur Polubiec (Łomazy) 26:40
56 miejsce Krzysztof Arseniuk (Studzianka) 27:15

62 miejsce Krzysztof Lewczuk (Studzianka) 27:59

68 miejsce Mateusz Olichwirowicz (Studzianka) 28:21

69 miejsce Sandra Fuks (Studzianka) 28:36 najmłodsza Uczestniczka biegu

73 miejsce Joanna Węda (Studzianka) 31:15

77 miejsce Wilbik Agnieszka (Studzianka) 32:26

Największy aplauz wśród biegaczy otrzymał Robert Pasko z Międzyrzeca Podlaskiego, który pokonał dystans 5,28 km na kulach inwalidzkich. Za swój wspaniały wyczyn został nagrodzony statuetką „Fair Play” oraz nagrodą specjalną od Marka Wilbika. Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali natomiast pamiątkowe medale, zaś zwycięzcy poszczególnych kategorii puchary i upominki z rąk Wicestarosty Bialskiego Jana Bajkowskiego i Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego Warto podkreślić, że startujący zawodnicy przyjechali z rożnych regionów Polski i Europy (Gdynia, Gorlice, Łomża, Lublin, Siedlce a nawet z Szwecji, Maroka i Wielkiej Brytanii)..

Na zakończenie imprezy miał miejsce Tatarski Turniej Rodzinny w którym zawodnicy zmagali się z wiązaniem rzemieni, strzelaniem z łuku, w rzucie strzałą i biegu z kołczanami. Wygrała rodzina Stubinskich z Piszczaca.

Zaraz potem odbyło się losowanie nagród wśród uczestników „IV Tatarskiej Piątki”, w którym główną nagrodą był sękacz. Losowaniu towarzyszyła radosna atmosfera i wielkie emocje, zaś wygrana przypadła Magdzie Gorostizie z Lublina.

Imprezę poprowadził konferansjer Mariusz Max Maksymiuk z Radia BiPer. Ponadto, w czasie trwania imprezy, można było spróbować tatarskich potraw, pojeździć konno oraz istniała możliwość zapoznania się z dotychczasowymi osiągnięciami SRMS i  mieszkańców Studzianki.

Siódme Dni Kultury Tatarskiej i Regionalnej już za nami, bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom i gościom za wspaniałą zabawę, niezapomniane emocje i zapraszamy za rok!

Działanie „IV Tatarskie Bieganie” zrealizowano w ramach realizacji zadania zleconego przez Urząd Gminy w Łomazach.

Małgorzata Maksymiuk