Co kryje się za terminem „bezsenność”?

Inne

Przez ostatnie lata wielu Polakom towarzyszy bezsenność. Jest to rodzaj zaburzenia spowodowany brakiem snu. To oznacza, że organizm nie jest w stanie się zregenerować i odpowiednio wypocząć. Na bezsenność cierpi ok. 1/3 całego świata. Aby zdiagnozować bezsenność musi ona trwać około miesiąc i wpływać negatywnie na samopoczucie człowieka. Istnieje kilka rodzajów bezsenności takich jak – na przykład bezsenność krótkotrwała jest spowodowana często zmianą trybu życia, która trwa zwykle do 4 tygodni. Istnieje również bezsenność wtórna, która ujawnia się wtedy, gdy cierpimy na zaburzenia związane ze snem. Oczywiście może nas dopaść też bezsenność przewlekła – jest ona spowodowana zaburzeniami psychicznymi i przyczynia się do depresji oraz do stanu lękowego. Do problemów ze snem przyczynia się też alkohol, który powoduje bezsenność oraz osłabienie organizmu.

Czy leki pomogą w walce z bezsennością?

Zastanawiasz się czy leki pomogą nam na bezsenność? W wielu wypadkach tak, ale trzeba brać pod uwagę skutki takich leków. Biorąc leki na bezsenność musimy uważać, aby, się nie uzależnić oraz by nie doszło do pogorszenia stanu naszego organizmu. Leki nasenne stosuje się wtedy, gdy mamy problem ze stresem oraz nieodpowiednimi warunkami ze snem. Jeśli, już naprawdę nie możesz zasnąć to nie bierz leków nasennych tylko udaj się do lekarza i wyjaśnij przyczynę niedoboru snu. Oczywiści nie musi to być przez bezsenność typowa – czasami brak snu powodowany jest przez niektóre choroby.

Czy bezsenność jest spowodowana nerwicą?

Zaburzenia bezsenności są spowodowane nerwicą lękową, która często wpływa na budzenie się w środku nocy oraz doprowadza do stanu paniki. Ludzie którzy mają lub bądź mieli depresję często budzili się w nocy i towarzyszyło im ataki paniki. Większośc ilość ludzi potrzebuje od 7 do 8 godzin snu – czas ten nie powinien być ona przerwany, ponieważ tyle godzin potrzebuje nasz organizm na regenerację i odpoczynek. Im dłuższy sen, tym lepiej ponieważ w trakcie snu nasz organizm wchodzi w odpowiednią fazę – wtedy dłużej i spokojniej śpimy, a rano czujemy się lepiej.