soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe – sposób na wygodę podczas aktywności fizycznej

Inne

Osoby cierpiące z powodu wady wzroku często narzekają, że uprawianie sportu sprawia im trudność. Okulary na nosie nie są wygodne, a korzystanie z nich podczas intensywnego wysiłku bywa nawet niebezpieczne. Zimą okulary parują, a latem nie chronią przed słońcem i zjeżdżają z nosa. Rozwiązaniem tych problemów są soczewki kontaktowe, które można bez trudu dopasować do wady wzroku. Większość osób wybiera soczewki jednodniowe, ponieważ są najwygodniejszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem.

Soczewki kontaktowe – jak dopasować odpowiednie?

Jeśli chcemy zdecydować się na noszenie soczewek kontaktowych, pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza okulisty. Ważne jest bowiem, aby ocenił nie tylko aktualną wadę wzroku, ale również zdrowie i stan samego oka. Nie każdy może bowiem nosić soczewki. Jeśli pojawia się jakakolwiek infekcja oka lub jego suchość, najpierw trzeba zadbać o organ, a dopiero później dopasowywać soczewki. Lekarz, po wykonaniu badania, wskaże, jaka powinna być moc soczewek i ich inne parametry. Specjalista zwykle doradza również wybór odpowiednich soczewek, a bywa nawet, że zaproponuje gratisowych kilka par na wypróbowanie. Warto udać się do specjalisty, który zatrudniony jest w salonie optycznym, ponieważ zwykle ma on taką możliwość. Jednymi z takich specjalistów są Ci z Coopervision.pl.

Dlaczego warto wybrać soczewki jednodniowe?

W sklepach dostępne są różne opcje soczewek, ze względu chociażby na długość ich stosowania. Można kupić soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i takie, które nosi się przez trzy miesiące. Jeśli istnieje taka możliwość, zdecydowanie warto wybrać soczewki, które nosi się tylko jeden raz. Są najcieńsze i najdelikatniejsze, przez co jednocześnie najmniej wyczuwalne na oku. Poza tym, ograniczamy kontakt dłoni z powierzchnią soczewki, a więc minimalizujemy ryzyko przeniesienia mikroorganizmów wywołujących infekcje oka. Specjaliści zalecają, aby takie soczewki stosować jak najkrócej, a w domu zamieniać na klasyczne okulary korekcyjne, aby oko miało możliwość odpoczynku.