Co to jest druk 3D i jak działa?

Inne

Drukarki 3D zdobywają coraz to większą popularność i cieszą się uznaniem przez coraz większą ilość firm oraz użytkowników prywatnych. Wśród nas znajdują się osoby, które nie słyszały i nie widziały na własne oczy procesu wytwarzania przedmiotów wykorzystując w tym celu druk 3D. Prędzej czy później ludzie odkryją jednak, że drukarka 3D jest bardzo funkcjonalna i zaczną wykorzystywać ją coraz częściej. Problem stanowi jednak jedna kwestia – potrzebny jest wkład finansowy oraz zaangażowanie.

Historia drukarki 3D

Chociaż wiemy, że drukarka 3D powstała w 1984r poprzez słynnego Charles Hull’a – ojciec technologii druku 3D został wprowadzony do galerii wynalazców w 2014r. Charles w latach 80-tych opracowywał nowy sposób na pokrycie żywicą blatów. Hull zagłębił się aby poszukać dobrej żywicy tak, aby żywica szybko twardniała pod lampą UV. Charles wpadł na pomysł, aby wykorzystać żywicę do drukarek i w ten o to sposób rozpoczął produkcję w 1893 roku, a zakończył ją rok później. ”Stereolitografia” jest to metoda nazwana przez Hulla, którą dostał 11 marca 1986r.

Jak działa druk 3D?

Podstawową zasadą działania drukarki 3D jest tworzenie warstw – elementy, które powstają w drukarce3D składają się z wielu warstw które układane są jedne na drugie. Wszystkie drukarki 3D posiadają elementy ruchome, które pozwolą nam na wydrukowanie kolejnej warstwy. Strona elementu powinna mieć niewielką wysokość tak, aby miała większą rozdzielczość. Będzie to oznaczać, że wysokość warstw będzie dobrze się prezentować. Jakość druku 3D zależy również od zastosowanego materiału, który, nazywa się filamentem – jest to popularny materiał do tworzenia plastików, żywic oraz metali.

Gdzie zastosowuje się druk 3D?

Drukarki 3D stają się coraz bardziej powszechne. Ich najczęstsze wykorzystanie do jednak drukowanie wzorów. Dzięki drukarce można wytwarzać przedmioty w przemyśle samochodowym oraz branży archeologicznej. Na przykład 17 września 2014r został stworzony samochód cały wydrukowany na drukarce 3D. Koszt zrobienia i wydrukowania tego samochodu to 18 tyś dolarów. Prędkość tego samochodu wynosi ok. 60 km/h, a złożenie i wydrukowanie zajęło ok 44h.