Jak zadbać o to, żeby nasz dom dobrze się prezentował?

Inne

W dzisiejszych czasach, kiedy budujemy dom, mamy bardzo dużo opcji tego, jak do wykończymy. Mało kto pozostaje na czystych pomalowanych ścianach. Lepiej jest, puścić trochę wodzę fantazji i wyłożyć np. łupek na elewacje.

Czym można wykończyć ściany?

Wykańczając ściany zewnętrzne, możemy wybierać wśród wielu opcji. Do najbardziej popularne należą:

  • Tynk
  • Płyty i panele
  • Blacha
  • Drewno
  • Kamień
  • Cegła elewacyjna
  • Łupek

Każde z wyżej wymienionych wykończeń ma oczywiście swoje plusy i minusy, jednak nie bez powodu są one najczęściej wybierane.

Co jest lepsze, blacha czy łupek na elewacje?

Chcąc podjąć decyzję, co lepiej będzie się dla nas sprawdzało, powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie, co bardziej nam się podoba. Powinniśmy wyobrazić sobie nasz, dom wraz z miejscem, gdzie będzie stać i zastanowić się, co będzie najlepiej pasowało. W zależności od kolorystyki całego domu bardziej nam się będzie opłacało wybrać, chociażby łupek na elewacje niżeli blachę. Dlatego, starajmy się najpierw wziąć pod uwagę, w jakiej scenerii nasz dom będzie się znajdować, a później do tego postarajmy się wybrać wykończenie.

Wybierając jednak wykończenie, pomyślmy, czy jest ono tego warte?

Niektóre wykończenia ścian zewnętrznych, choć są ładne, to zarazem pożerają ogromne nakłady finansowe. Jest tak w wypadku cegły elewacyjnej, która prezentuje się niesamowicie i powoduje, że dom wygląda na o wiele bardziej pożądany. Jednak jeśli chcemy ją użyć, to będzie to o wiele bardziej kosztowne niż łupek na elewacje, który również dobrze się prezentuje. Warto jest też pomyśleć o tym, żeby zabezpieczyć ściany pokryciem panelami. Jest to zwłaszcza dobry pomysł, jeśli posiadamy dzieci. Jeśli istnieje ryzyko, że nasze ściany się zabrudzą, bo np. dzieci będą grały w piłkę, to lepiej jest je pokryć czymś, z czego łatwo zmyć brud. Wykorzystując do pokrycia ścian zewnętrznych płyt wykonanych z aluminium, nie ryzykujemy, że będziemy musieli zabraniać naszym dzieciom zabaw wokół domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli także łatwo wyczyścić ściany, w razie, gdyby się zabrudziły z innych powodów.