Ozonator, jak wskazuje sama nazwa, to urządzenie generujące ozon – bezbarwny gaz mający specyficzny zapach. Te związek chemiczny wchodzi w reakcje i potrafi niszczyć mikroorganizmy, wirusy, bakterie oraz grzyby. Ozonator powietrza umożliwia dokładne czyszczenie wszelkich pomieszczeń. Jego niewątpliwą zaletą jest usuwanie, nie maskowanie, przykrych zapachów. Korzystając z ozonatora w domu, dbamy przede wszystkim o czystość i jakość powietrza, co korzystnie z kolei wpływa na zdrowie i komfort życia. Generator ten jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.
Zastosowanie
Ozonator powietrza ma wiele zastosowań.
1. Dezynfekcja pomieszczeń, całych mieszkań, szaf i urządzeń – w celu zniszczenia grzybów, bakterii, pleśni i wirusów.
2. Ozonowania żywności – pomaga usunąć bakterie, pestycydy i fungicydy.
3. Uzdatniane wody – eliminuje bakterie, nienaturalny kolor i posmak, uzdatnia.
4. Dezynfekcja samochodu – ozonator służy do odgrzybienia klimatyzacji i usunięcia przykrego zapachu z tapicerki.
5. Oczyszczenie powietrza z kurzu, roztoczy, alergenów, pleśni oraz grzybów.
6. Eliminowanie przykrych zapachów.
7. Ozonowanie klimatyzacji i wentylacji w domu usuwa pleśń i grzyb z tych urządzeń, pomagając jednocześnie utrzymać urządzenia w dobrym stanie.
8. W medycynie ozon w połączeniu z wodorem służy do sterylizacji urządzeń i materiałów oraz dezynfekcji pomieszczeń operacyjnych.
Więcej o ozonatorach powietrza znajdziecie w Google.
Jak wybrać właściwy model ozonatora?
Wybór odpowiedniego ozonatora zależy przede wszystkim od tego, co chcemy ozonować – np. żywność w kuchni czy wielkie pomieszczenia. Kolejnym ważnym aspektem jest cel. Do dezynfekcji mieszkania wystarczy domowy ozonator, natomiast do odkażenia szpitala potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt. Ważna jest również częstotliwość użytkowania. Przy wyborze generatora ozonu należy także zwrócić uwagę na rodzaj sterowania, wydajność urządzenia i dodatkowe przydatne funkcje, jak np. jonizowanie powietrza.
Domowy ozonator można kupić już od 300 zł. Natomiast specjalistyczne generatory kosztują już kilka tysięcy złotych, zależnie od modelu.